1. DİJİTAL KÜTÜPHANEM

  Öncelikli amacımız, üniversitelerde okutulan bütün dersler için ders materyali havuzu oluşturarak, öğrencilerin kaynak havuzlarını genişletmek, lisans ve lisansüstü öğrencilerine eğitimde fırsat eşitliği sağlamaktır.

  İkinci amacımız ise, üniversite öğretim üyeleri ve öğrenciler dışında kalan okurlar için güvenilir ve bilimsel bir platform oluşturmaktır. Dijital Kütüphanem; web tabanlı, bilgisayar, akıllı cep telefonu ve tabletler üzerinden üniversitelerde okutulan derslerle ilgili ve ilgili olmayan kaynaklara erişimin sağlanmasını amaçlamaktadır.

 2. Dijital Kütüphanem’in İçeriği:

  1- Akademik İçerikler

        1.01- Akademik Kitaplar
        1.02- Yüksek Lisans Tezleri
        1.03- Doktora tezleri
        1.04- Makaleler
        1.05- Tebliğler
        1.06- Öğretim Üyesi Ders Anlatım Videoları
        1.07- Öğretim Üyesi Sesli Ders Anlatımları
        1.08- Öğretim Üyesi Ders Anlatım Sunumları
        1.09- Geçmiş Dönem Vize ve Final Soruları
        1.10- Öğretim Üyesi Ders Notları
        1.11- Öğrenci Ders Notları
        1.12- Akademik Görseller


  2- Akademik Olmayan İçerikler

        2.01- Akademik Olmayan Kitaplar
        2.02- Sesli Kitaplar
        2.03- Videolar
        2.04- Müzikler
        2.05- Akademik Olmayan Görseller
 3. Dijital Kütüphanem’de içeriklerin paralı veya parasız olmasına içerik sahipleri karar verecektir. Şunu rahatlıkla ifade etmek mümkündür ki; öğretim üyeleri, kitapları daha ucuz fiyatlarla satışa sunarak daha çok kitabın satılması ve öğrenciler tarafından okunmasına katkıda bulunabileceklerdir. Böylece, hem öğretim üyelerinin telif gelirlerinin artması sağlanacak, hem de kayıt dışılık önlenecektir. Böylece başta öğrenciler olmak üzere bütün okurlar, akademik kitaplara daha ucuz fiyatlarla ulaşabileceklerdir. Akademik kitaplığın bir başka faydası, öğretim üyelerinin kitaplarını veya ders notlarını devamlı olarak güncelleyebilmelerine olanak sağlaması olacaktır.

  Bu uygulama sayesindeyine piyasa tarafından çok az talep edilen ve talep yetersizliği nedeniyle yayınlanamayan içeriklerin talep edenlerle buluşması sağlanacaktır. Dijital Kütüphanem web uygulaması kullanılarak, talep edilen içeriklere kolay ulaşım sağlanıp, akıllı cep telefonu veya tablet gibi portatif cihazlar ile satın alınan içeriklerin her an öğrencinin yanında olması mümkün olacaktır.

  Bilindiği gibi, dijital kitaplara ek olarak sesli kitaplar, sosyal sorumluluk projesi kapsamında görme engellilerin bilgiye ulaşmasını hedeflemektedir. Öte yandan, sesli kitaplar, öğrencilerin de okumak için müsait olmadıkları ortamlarda bile dinleme yoluyla kitapları takip etmelerini sağlayacaktır. Doktora ve yüksek lisans öğrencilerinin veya akademisyenlerin bilgi birikimlerini platform üzerinden öğrencilere ve topluma ulaştırmaları hedeflenmiştir. Bilindiği gibi 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereği bir eserin telif hakkı eser sahibine aittir. Eser sahibi Dijital Kütüphanem ile telif sözleşmesi imzalayıp, eserini sayfamıza yüklerse, okurlar için bilimsel olarak hazırlanmış çalışmalar, ücretli veya ücretsiz olarak ilgililere ulaştırılacaktır. Ayrıca, yayınlanmayan birçok tez dijital ortamda yayımlanarak toplumun bilgiye ulaşması kolaylaştırılacaktır.

  Derslerle ilgili yüklenilen içerikler sayesinde farklı öğretim üyelerinin anlattığı aynı derslerin izlenmesine olanak sağlanacaktır. Öğrenciler öğretim üyeleri tarafından hazırlanmış ders sunumlarına ve notlarına veya ders anlatım videolarına kolayca ulaşabileceklerdir. Öğrenciler tarafından hazırlanan ders notları da öğrencilerin çokça tercih ettikleri ders materyalidir. Fotokopicilerden satın alınan öğrenci ders notları yerine, bu platform sayesinde çok daha ucuz veya parasız olarak öğrenciler birbirleri ile bu ders notlarını kolayca paylaşabileceklerdir. Böylece öğrenciler isterlerse aynı dersin farklı üniversitelerdeki ders notlarına da ulaşabileceklerdir.

 4. Akademik olmayan içerikler bölümü akademik eleman ve öğrenciler dışındaki kişilerin kulanımı için Dijital Kütüphanem’e ilave edilmiştir. Bu kişiler tıpkı akademik personel gibi yazdıkları kitapları, makaleleri, bildirileri, notları, sesli kitapları, videoları, müzik eserlerini ve görselleri yükleyip, telif sözleşmesi gereği paralı veya parasız okunma şartıyla platforma yükleyebileceklerdir.


  Bilindiği gibi görme engelliler veya zaman azlığı nedeniyle sesli kitaplar günümüzde talep görmektedir. Tıpkı diğer kitaplarda olduğu gibi sesli kitaplar için de aynı uygulama yapılacaktır.

  Videolar kısmında ders anlatımı ile ilgili videolar olabileceği gibi, akademik içeriği olmayan konularla ilgili videolar da yer alacaktır.


  Özellikle genç yeteneklerin videolarının yayınlanması amacıyla müzik platformu Dijital Kütüphanem’e ilave edilmiştir. Dijital Kütüphanem’de fotoğraf,heykel ve benzeri görseller için de Görseller bölümü ayrılmıştır. Böylece üniversite içinde veya dışında yer alan bütün eser sahiplerinin çalışmalarına yer verilmeye çalışılmıştır.


Amacımız     İletişim